Sunday 20 May 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran  :  Matematik
Tarikh : 10/04/2012
Kelas  :  2 Maju
Bilangan Murid : 8 orang
Masa  :  7.45 – 8.45 pagi
Tajuk  :  1. Pra Nombor
Kemahiran/Kandungan  :  Klasifikasi objek melalui :
1.1.1        Bentuk
Objektif  :  1.1  Membolehkan murid menamakan objek mengikut bentuk.
Hasil Pembelajaran : di akhir pembelajaran ini di harap murid dapat:
1.     Menyatakan nama-nama bentuk dengan betul
2.     Memadankan bentuk dengan objek yang betul.
Pengetahuan sedia ada : murid pernah menonton permainan puppet
Penerapan Nilai  :  kesedaran dan kepekaan
KBKK : membanding beza,
Bahan Bantu Mengajar  :  kad gambar bentuk, kad gambar,puppet Kotak tisu,Topi parti, Glob, Buku teks, Kerincing
Impak  :  Murid dapat mengenal dan menamakan objek mengikut yang telah dipelajari.

LANGKAH/
MASA
ISI  PELAJARAN
AKTIVITI  PENGAJARAN & PELAJARAN
IMPAK

Set Induksi
( 5 minit)
-   Memperkenalkan konsep bentuk
-        
-       Murid dipamerkan dengan bahan-bahan maujud seperti kotak tisu,topi parti, bola, glob,buku teks dan kerincing.
-       Murid diminta memegang dan merasa barang-barang tersebut.
-       Murid diperkenalkan dengan topik pada hari ini
ABM
-       Kotak tisu
-       Topi parti
-       Glob
-       Buku teks
-       Kerincing

Nilai
-       Yakin diri
-       Berani
KBKK
-       Membanding beza
-        


Langkah 1
(20 minit)

-       Guru menerangkan tentang bentuk dan membimbing murid menamakan bentuk tersebut.










-       Murid diperkenalkan dengan bentuk-bentuk melalui persembahan puppet dan menamakan bentuk tersebut.
-       Contoh : Hai saya En. Bulat. Selamat berkenalan.
-       Persembahan diteruskan dengan lain-lain bentuk yang seterusnya.
-       Guru menerangkan tentang bentuk kepada murid-murid
-       Murid disoal dan menamakan bentuk tersebut sekali lagi.
ABM
-       Puppet berbentuk segitiga, segi empat dan bulat

Nilai
-       Yakin diri
-       Berani

KBKK
Membanding beza
Langkah 2
(15 minit)

-       

Aktiviti kelas







-       Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
-       Kumpulan 1 diberikan kad-kad gambar yang berbentuk bulat, segitiga dan segi empat dan meletakkannya di bahagian yang betul.
-       Kumpulan 2 pula meletakkan kad gambar-gambar objek yang mempunyai bentuk yang sama dengan kumpulan 1.


ABM
-       Kad bentuk
-       Kad gambar

Nilai
-       Kerjasama
-       Berani

KBKK
Membanding beza
Langkah 3
(15 minit)
-       Lembaran kerja
-       Kaedah Soal jawab
-       Murid diberikan latihan melalui lembaran kerja.
-       Murid menjawab soalan mengenai bentuk.
ABM
-       Lembaran kerja
Penutup
(5 minit)
-       Rumusan

-       Murid dan guru menyanyi bersama-sama lagu “shape’
-       Guru membuat rumusan secara tidak langsung
ABM
-       CD lagu
-       Laptop